18-09-2025

UITGETEST: Rode lus vanuit de Kluis van Vrijhern door Bilzen-Hoeselt

Laat het drukke alledaagse leven 8,2 kilometer lang los en snuif de rust en stilte van de natuur op. Samen met Maaike van @ga_eens_wandelen op Instagram stappen we de rode wandellus vanuit de Kluis van Vrijhern door Bilzen-Hoeselt en worden we verrast door weilanden, bossen, grasvelden, smalle paadjes, holle wegen en talloze bijzondere vergezichten. Wandel je mee?

We parkeren ons aan De Kluis van Vrijhern, niet voor een bezoek aan dit bedevaartsoord, wel voor een bezinning in de natuur. We laten de historische site achter ons en volgen de paaltjes met een rode driehoek. Die brengen ons bijna onmiddellijk tussen de bomen. Het is nog vroeg in de ochtend en de eerste zonnestralen piepen door het bladerdek. Ze hullen het bos in een mystieke sfeer en onze goesting in deze wandeling van 8,2 kilometer wordt alleen maar groter.

Kleine weggetjes voeren ons naar weidse velden en akkers, we stappen over vlonderpaden, bospaden, verharde paden, graspaden én een speciale kleiachtige ondergrond. Die is typisch voor deze regio. De bodem laat het regenwater nagenoeg niet doorsijpelen in de grond. Wij zijn dus erg blij met onze keuze voor waterdichte wandelschoenen.

Kleine geluksmomentjes

We botsen op een kruispunt en checken voor de zekerheid het plannetje even. Altijd rechts aanhouden leren we en we slaan af. Hier vinden we trouwens ook een picknickbankje, ideaal om even op neer te strijken en de unieke omgeving te bewonderen. Aan de ene kant van het pad strekken zich eindeloze velden uit, aan de andere kant worden we omringd door bomen die zachtjes wiegen in de wind. Dat contrast creëert in combinatie met de invallende zonnestralen een uniek tafereel. Genieten!

Snuffelend trekt onze viervoetige compagnon Alfie ons terug recht en zetten we onze route verder. Brede wandelpaden kunnen hem bekoren, maar hij duikt toch liever de smalle kronkelende paadjes in. Wie weet wat er verscholen zit achter het struikgewas. De afwisseling tussen open plekken en bospaadjes is dus ideaal voor zijn nieuwsgierige neus. Niet veel later komen we terug op het kruispunt terecht en herinneren we ‘altijd naar rechts’.

Om elke bocht een nieuwe verrassing

Niet enkel de omgeving houdt onze wandeling gevarieerd, soms moeten we via een draaipoortje, over een vlonderpad, wandelen we langs een maïs- of groenteveld of passeren we een kudde koeien die vrolijk staat te grazen. Met een beetje extra geluk spot je ook heel wat schapen aan De Kluis, maar vandaag vertoeven ze ergens anders.

Ineens worden we opgeschrikt door een zwaar geluid. Zou het een vrachtwagen zijn? We komen namelijk dicht bij een drukke weg. Het lawaai klinkt wel erg dichtbij en wanneer we achterom kijken, verschijnt er een groot vliegtuig boven onze hoofden. Het toestel is bezig met zijn klim naar hogere oorden, maar op dit moment is hij nog erg dichtbij. Wow, die verscheen uit het niets tussen de wolken door. Wat een unieke belevenis. Het vliegtuig verdwijnt uit het zicht en neemt het geluid met zich mee. Enkel natuurklanken blijven over terwijl wij de laatste kilometers van de wandeling overbruggen.

Nog nagenietend van de rustgevende wandeling komen we terug aan bij onze wagen. Kwispelend trekt Alfie aan de lijn, hij wil de natuur opnieuw intrekken en wij kunnen hem geen ongelijk geven.

Goed om te weten over de wandellus:

  • Afstand: 8,2 km (+- 2 uur wandelen).
  • Parkeren: parking aan De Kluis van Vrijhern, Kluisstraat 3730 Bilzen-Hoeselt.
  • Openingsuren: het wandelgebied is elke dag vrij te bezoeken.
  • Signalisatie: volg de bordjes met een rode driehoek.
  • Toegankelijkheid: Er zijn zowel brede als erg smalle paadjes. De wandeling is dus niet ideaal om met een rolwagen of buggy af te leggen.
  • Pauze: onderweg vind je verschillende banken en picknickplekjes. Aan De Kluis zelf kan je op zondagnamiddag plaatsnemen op het terras voor een hapje en een drankje.
  • Hond: de hond mag aan de leiband mee.